Wyposażenie sali szkoleniowejJak zdobyć nowy zawód? Nie zawsze uda się nam wybrać zawód, który jest dokładnie dopasowany do aktualnych potrzeb na rynku. Wtedy pojawia się zagrożenie bezrobociem, ponieważ nie potrzeba takich specjalistów, jakimi jesteśmy. Taka edukacja jest dozwolona w każdym wieku i decyduje się na nią wiele osób. Warunkiem przyjęcie na studia zaoczne jest posiadanie świadectwa maturalnego.

Więcej…

Szkolenie, kurs na wózki widłoweOsoba bezrobotna to człowiek pozostający bez pracy, ale zdolny do jej wykonywania.

Osoba bez pracy często frustruje się brakiem zajęcia, psychologia wylicza etapy, przez jakie przechodzi bezrobotny, od apatii poprzez optymizm i szukanie pracy aż po poczucie beznadziejności, w przypadku bezowocnych poszukiwań. Na szczęście nietrudno znaleźć sposób na podniesienie kwalifikacji lub zmianę zawodu. Wiele osób bezrobotnych znajduje swoją szansę w dodatkowych szkoleniach. Jednym z nich jest kurs operatorów żurawi dźwigowych lub kurs operatorów wózków widłowych.

Więcej…
Znaczenie edukacji ustawicznej

EdukacjaZnaczenie edukacji ustawicznej

- Studium dwóch przypadków - edukacja ustawiczna

Kształcenie ustawiczne jest procesem polegającym na doskonaleniu, rozwijaniu i uzupełnianiu kwalifikacji ogólnych i zawodowych w ciągu całego życia. Kształcenie to może dotyczyć indywidualnej jednostki, która podnosi swoje kwalifikacje z własnej inicjatywy, na własny koszt. Może dotyczyć również pracowników danej firmy i w takim przypadku będzie finansowane przez pracodawcę.

Ten typ kształcenia jest traktowany jako kształcenie pozaszkolne i nie stanowi obowiązku jednostki w danym okresie życia. Kształcenie ustawiczne jest koncepcją obejmującą różne środki edukacyjne, dzięki którym każdy dorosły człowiek może rozwijać swoje zainteresowania, zdolności i aspiracje w ciągu całego swojego życia. Proces jakim jest kształcenie ustawiczne niewątpliwie pełni bardzo istotną rolę w życiu każdego dorosłego człowieka. Chcąc ukazać znaczenie edukacji ustawicznej w życiu człowieka posłużę się dwoma różnymi przypadkami.

Beata

Mariola

48 lat

25 lat

Mężatka, 2 dzieci

Panna, bezdzietna

Mieszka na wsi

Mieszka w mieście

Jej droga edukacyjna:

- Szkoła Podstawowa- 8 lat

- Liceum Ogólnokształcące- 4 lat

- kurs dający uprawnienia pedagogiczne- 1 rok

- jednolite studia magisterskie (tryb niestacjonarny) kierunek pedagogika opiekuńczo wychowawcza - 5lat

Jej droga edukacyjna:

- Szkoła Podstawowa- 6 lat

- Gimnazjum - 3 lata

- Liceum Ogólnokształcące- 3 lata

- studia licencjackie (tryb stacjonarny) kierunek europeistyka - 3 lata

- studia drugiego stopnia (magisterskie) kierunek europeistyka - 2 lata

- Zaoczna policealna szkoła organizacji reklamy - 2 lata

- Zaoczna policealna szkoła Cosinus- kierunek technik usług fryzjerskich - 2 lata

Beata

Mariola

Ścieżka zawodowa:

Beata obecnie pracuje w przedszkolu niepublicznym na stanowisku nauczycielki. Jest zadowolona ze swojej pracy jednak wraz z biegiem lat coraz bardziej bolą ją plecy. W zawodzie nauczycielki w przedszkolu pracuje od 19 roku życia. Początkowo w przedszkolu państwowym, które później zmieniło się w niepubliczne. Po zakończeniu studiów magisterskich myślała o podjęciu studiów podyplomowych, jednak nie zdecydowała się głównie z przyczyn finansowych. Średnio 1-2 razy w roku uczęszcza w różnego rodzaju warsztatach/ kursach/ szkoleniach w ramach doskonalenia zawodowego. Aktualnie jest w trakcie kursu prawa jazdy kat. B finansowanego z funduszu UE, dzięki któremu łatwiej jej będzie dojeżdżać do pracy.

Ścieżka zawodowa:

Mariola obecnie pracuje tylko w co drugi weekend jako nauczyciel w szkole policealnej, którą sama wcześniej ukończyła. Jest zadowolona z tej pracy, gdyż uczy osoby dorosłe. Gdy sama była słuchaczką tej szkoły wyrobiła sobie znajomości, dzięki którym przyjęto ją do tej pracy. Do tej pory pracowała tylko na umowę zlecenie- w restauracji, w przedsiębiorstwie produkcyjnym, jako roznosiciel ulotek itp. Natomiast nigdy jeszcze nie podpisała umowy o pracę. Jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna. Od około pół roku szuka pracy na pełen etat. Rozgląda się także za ofertami stażu, a także kursów i szkoleń.

WNIOSKI:

Obie kobiety, zarówno Beata, jak i Mariola mają za sobą dość długą ścieżkę edukacyjną.

Beata ukończyła V LO w Toruniu, które sobie bardzo chwali. Zarówno pod względem poziomu edukacji jak i panującej tam atmosfery. Zaraz po ukończeniu LO podjęła pracę, którą wykonuje do dzisiaj. Dodatkowe szkolenia i warsztaty podejmuje tylko w ramach dokształcenia zawodowego, zwykle finansowane lub organizowane przez pracodawcę. W wieku 22 lat wyszła za mąż i założyła rodzinę. Aktualnie podjęła się uczestnictwa w kursie prawa jazdy finansowanym przez UE. Jest osobą ostrożną, nie ryzykuje. Jest zadowolona ze swojej pracy i płacy (chociaż “zawsze mogłoby być lepiej'). Nie szuka innej pracy ani nie rozgląda się specjalnie za ofertami edukacyjnymi dla osób w jej wieku. Nie jest zwolenniczką zmian.

Mariola natomiast mimo 25 lat nadal jest bezdzietną panną. Kształci się wszechstronnie, podejmuje różne szkolenia i kursy. Liczy się dla niej na pierwszym miejscu należyte wykształcenie i znalezienie dobrze płatnej pracy, tak by móc później założyć rodzinę i nie martwić się o jej byt. Jest osobą odważna, ryzykuje, podejmuje naukę w różnych, coraz to nowych dziedzinach. Na pytanie dlaczego- odpowiada, “bo jeszcze mogę, póki jestem młoda, póki nie mam rodziny, zobowiązań, szukam swojej ścieżki, szukam wykształcenia, które da mi możliwość pracy w której będę się sprawdzać, w której będę się dobrze czuła, którą będę wykonywać do emerytury... czyli pewnie do 67 roku życia...'. Mariola nie wyklucza, że nie raz zmieni pracę. Bierze pod uwagę szkolenia i kursy, a także szkoły policealne, mimo że ukończyła już 2 kierunki. Zdobywanie wykształcenia daje jej dużo energii, czuje, że wie coraz więcej, podnosi tym samym swoją samoocenę.

 
E-szkoła

E-szkołaE-szkoła: Ministerstwo Edukacji Narodowej przesłało do konsultacji projekt w sprawie Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczy

Co zrobić z polskim szkolnictwem? Słaby wynik polskiej młodzieży w badaniach PISA

Co zrobić z polskim szkolnictwem?Według Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów młodzi Polacy nie radzą sobie z wykorzystaniem wiedzy prakt

Kształcenie dzieci w domu

104Choć uczęszczanie do szkoły jest obowiązkiem dzieci, są również i takie maluchy, które nie chodzą do szkoły. Wielu rodziców decyduje się na kształcenie swoich pocie

Wielość wyboru w szkolnictwie

Wielość wyboru w szkolnictwieWspółcześnie system szkolnictwa wyższego w kraju przezywa swoisty rozkwit i to zarówno jeżeli chodzi o podmioty państwowe jak i

Etapy szkolnictwa - niższe i wyższe

Etapy szkolnictwaJeśli szukać sfery wychowawczej i naukowej, która od bardzo dawna wzbudza niemałe kontrowersje, to spokojnie można za taką uznać szkolni

  Informacje

  Gazda-Edukacja.pl

  .


  Ośrodki szkoleniowe - wyposażenie i wynajem sal szkoleniowych

  Polskie urzędy, oraz liczne firmy skarbu państwa wydają krocie na budynki pr...


  Sale konferencyjne i szkoleniowe do wynajęcia - Warszawa, Wrocław, Poznań

  Wiele firm szkoleniowych świadomie rezygnuje z posiadania własnej sali szkole...


  Jak zorganizować konferencję?

  Konferencje i szkolenia to ostatnio coraz popularniejsza forma zarówno dokszta...


  Zalety wynajmowania sal szkoleniowych

  Zalety wynajmowania sal szkoleniowych. Wiele firm, uczelni i innych instytucji...


  Wynajmowanie sal konferencyjnych i szkoleniowych

  Wynajmowanie sal konferencyjnych i szkoleniowych staje się coraz popularniejsz...


  Zakładanie firmy na studiach

  Co charakteryzuje studentów? Poza młodym wiekiem, z pewnością nie można...


  Rekrutacja na studia

  Rekrutacja to postępowanie kwalifikacyjne wśród kandydatów, mające na celu...

   TOP ↑    Copyright: © www.gazda-edukacja.pl